KAIP PASIRINKTI DAŽUS

Fasado dažymas kokybiškais dažais
2019 14 spalio
KAIP PASIRINKTI ŠILTINIMO MEDŽIAGAS FASADUI
2019 15 spalio

Kaip pasirinkti dažus sienoms luboms namams – didelis galvos skausmas. Šiai dienai dažų prekybos rinkoje yra labai platus pasirinkimas, todėl norint rasti tinkamą variantą reikia paaukoti nemažai laiko ir energijos. Šiame straipsnyje pasistengsime pasidalinti informacija apie tai kaip pasirinkti dažus sienoms luboms namams.

Lietuvos rinkoje tikrai sutiksite dažų pagamintų Lietuvoje, Amerikoje, Anglijoje, Rusijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Norvegijoje ir t.t. Dažų kokybė yra klasifikuojama pagal toje bendrijoje galiojančius standartus kurioje jie pagaminti. Reikėtų atsižvelgti į tai, kad kokybės standartai yra skirtingi Amerikoje, Rusijoje, Baltarusijoje ir Eurpos sąjungoje.

Dažų, kurie yra skirti vidaus patalpų dažymui, Eurpopos sąjungoje kokybės įvertinimas yra nustatomas atliekant įvairius produkto kokybės bandymus pagal  LST EN ir LST EN ISO nurodytus metodus. Mes aptarkime du, pagrindinius vartotojui rūpimus kriterijus, tai dengiamoji dažų geba ir atsparumas drėgnam šveitimui, kurie klasifikuojami pagal normatyvinį dokumentą LST EN 13300+AC:2004.

Atsparumas drėgnam šveitimui – nudažyto paviršiaus atsparumas šlapio šveitimo ciklams. Atsparumas nustatomas atleikant bandymą pagal LST EN ISO 11998:2006 nurodytą procedūrą. Dažais dengiamas paviršius ir po 28 parų laikotarpio atliekami atsparumo šlapiam šveitimui bandymai. Atlikus procesus yra matuojamas dangos storio sumažėjimas suskirtant dažus į atsparumą pagal klases remiantis LST EN 13300+AC:2004 keliamais klasifikavimo reikalavimais:

1 klasė<5 µmpo 200 šveitimo ciklų
2 klasė>5 µm ir <20 µmpo 200 šveitimo ciklų
3 klasė>20 µm ir <70 µmpo 200 šveitimo ciklų
4 klasė<70 µmpo 40 šveitimo ciklų
5 klasė>70 µmpo 40 šveitimo ciklų


Dengiamoji geba
 – dažai yra dengiami ant juodos ir baltos spalvos paviršių pagal LST EN ISO 6504-3:2007 keliamus reikalavimus. Atlikus procesą yra matuojamas dažų sklaidos kontrasto intensyvumas. Intensyvumo rodiklių parametrai leidžia klasifikuoti dažus pagal LST EN 13300+AC:2004 keliamus reikalavimus dengliamosios gebos klasei:

1 klasė≥99,5 %
2 klasė≥98 % ir <99,5 %
3 klasė≥95 % ir <98 %
4 klasė<95 %

Dažniausiai dažų galima įsigyti betkurioje statybinių medžiagų parduotuvėje, tačiau dėl itin didelės konkurencijos, siekiant atpiginti produktą, gamybos metu yra naudojamos pigiausios žaliavos, ko pasekoje dažų dengiamosios gebos ir atsparumo šlapiam valymui kokybės rodikliai tampa itin prasti.
Rinkdamiesi dažus, būtinai atkreipkite dėmesį ne į žinomą dažų gamintojo prekinį ženklą, tačiau ar ant pakuotės yra nurodytos dengiamosios gebos ir atsparumo šlapiam valymui klasės. Nustebsite, tačiau šiuos parametrus rasite ant pakuočių labai labai retai, geriausiu atveju nurodomos preliminarios dažų sąnaudos (tai gamintojo deklaruojamas rodiklis, tačiau ne dengiamosios gebos klasė). Atsparumo šlapiam šveitimui ir dengiamosios gebos parametrus ant gaminio pakuotės neįpareigoja skelbti jokie ES įstatymai, todėl prastos kokybės dažų gamintojai stengiasi tiesiog juos nutylėti. Aukštos kokybės dažų gamintojai visuomet pabrėžia šiuos rodiklius nurodydami tai ant gaminio pakuotės. Tokiu būdu vartotojas gali vertinti produktą netik pagal jo kainą, tačiau ir gerai suvokti kokios kokybės dažus jis perka.

Call Now ButtonSkambinti