KAIP TINKAMAI PASIRINKTI DAŽUS

KAIP TINKAMAI PASIRINKTI DAŽUS


Šiai dienai rinkoje yra labai didelis dažų pasirinkimas, todėl norint išsirinkti tinkamus dažus reikia paaukoti nemažai laiko ir energijos. Šiame straipsnyje pasistengsime pasidalinti iformacija apie dažus, kuri turėtų padėti susioreantuoti dažų pasiūlos gausoje.
Šiuo metu lietuvos rinkoje yra įvairiausių gamintojų dažų, dažai netik gaminami Lietuvoje, tačiau ir importuojami į Lietuvą iš viso pasaulio.

Rinkoje tikrai sutiksite dažų iš Amerikos, Anglijos, Rusijos, Baltarusijos, Lenkijos, Vokietijos, Norvegijos ir t.t. Dažų kokybė yra klasifikuojama pagal bendrijoje galiojančius standartus. Standartai yra skirtingi Amerikoje, Rusijoje, Eurpos sąjungoje.

Dažų, kurie yra skirti vidaus patalpų dažymui atitikties įvertinimas yra reglamentuojamas standartu LST EN 13300+AC:2004. LST EN yra žymimi Europos standartai, kurie turi ir Lietuvos standarto statusą. Šis standartas apibrėžia kaip klasifikuoti vidaus patalpų dažymui skirtus dažus. Dažai atitinkantys standartą yra klasifikuojami pagal tokius kriterijus kaip:

Sudėtisakrilinė derva, vinilinė derva, epoksidinė derva, lateksinė, silikatinė

BlizgesysBlizgantys, pusiau blizgantys, pusiau matiniai, matiniai.

Atsparumas drėgnam šveitimuinudažyto paviršiaus atsparumas šlapio šveitimo ciklams. Atsparumas nustatomas pagal LST ISO 11998 nurodytą procedūrą. Dažais dengiamas paviršius ir po 28 parų laikotarpio atliekami atsparumo šlapiam šveitimui bandymai. Atlikus procesus yra matuojamas dangos storio sumažėjimas suskirtant dažus į atsparumą pagal klases:

1 klasė <5 µm po 200 šveitimo ciklų
2 klasė >5 µm ir <20 µm po 200 šveitimo ciklų
3 klasė >20 µm ir <70 µm po 200 šveitimo ciklų
4 klasė <70 µm po 40 šveitimo ciklų
5 klasė >70 µm po 40 šveitimo ciklų


Dengiamoji geba
dažai yra dengiami ant juodos ir baltos spalvos paviršių ir pagal LST ISO 6504-3 yra matuojamas kontrastingumo santykis. Remiantis gautais rezultatais dažai klasifikuojami pagal dengiamąją gebą:

1 klasė ≥99,5 %
2 klasė ≥98 % ir <99,5 %
3 klasė ≥95 % ir <98 %
4 klasė <95 %

 

Pagrindiniai du parametrai kurie yra aktualiausi vartotojui yra dengiamoji geba ir atsparumas drėgnam šveitimui. Geresnis atsparumas drėgnam šveitimui leis ilgiau džiagtis švariais paviršiais, todėl kad nudažytą paviršių bus galima valyti ne vieną kartą. Geresnis dengiamosios gebos parametras leidžia sunaudoti mažesnį kiekį dažų.

Dažniausiai dažų galima įsigyti betkurioje statybinių medžiagų parduotuvėje, tačiau dėl itin didelės konkurencijos gamintojai siekiant atpiginti produktą gamybos metu panaudoja pigias žaliavas nuo kurių priklauso galutinė produkto kokybė. Reikėtų būtinai atkreipti dėmesį ir į tai kur pagamniti dažai, todėl kad žinomas prekinis ženklas gali būti Vokiškas, Daniškas ar Norvegiškas, tačiau dažai gaminami Lenkijoje ir eksportuoti rytų šalims.
Lenkijoje pagaminti dažai nebūtinai turi būti prastos kokybės, tačiau palyginus to paties gamintojo vardo dažus pagamintus Pvz. Lenkijoje ir Vokietijoje skirtumas bus pastebimas, o kaina labai panaši. Aukštos ir itin aukštos kokybės dažus gaminantys gamintojai dažniausiai produktus platina ne per didžiuosius statybinių medžiagų prekybos centrus, o per specializuotas parduotuves.

Tokia politika yra vykdoma todėl, kad auktoštos kokybės dažai yra pagaminti naudojant brangesnes ir kokybiškesnes medžiagas ir tokių dažų kaina yra didesne maždaug 30% ar 40% lyginant su dažais prekybos centrų lentynose.

Kitaip tariant, aušktos kokybės dažai negali būti konkurencingi pigiems, tačiau kurkas prastesnės kokybės dažams kainos atžvilgiu. Dar viena priežastis, kodėl tokių dažų nėra didžiuosiuse prekybos centruose yra ta, kad gamintojo tikslas yra netik parduoti auštos kokybės produktą, tačiau ir instruktuoti, kaip jį naudoti siekiant puikių rezultatų. Specializuotoje parduotuvėje jums visuomet specialistas parinks kokią dažų rūšį kokioje patalpoje geriau naudoti (pvz. vonioje geriau tinkami vienos rūšies dažai, o miegamajame kitos rūšies ir t.t.) beto jums bus suteikta informacija nuo to kaip naudoti dažus, iki to kaip juos prižiūrėti (valyti).

Dažnu atveju tokioje prekybos vietoje galėsite sulaukti ir patarimų renkantis ar derinant norimą dažų spalvą. Taigi specializuotoje parduotuvėje perkant dažus gausite visą aktualią informaciją, patarimus, kokybę, o visa tai veda prie puikaus rezultato.

Scroll Up