Fasado dažymas

Fasado dažymas

Dažant  fasadą ypatingai svarbu laikytis technologinių, gamintojo numatytų, dažymo proceso reikalavimų. Nesilaikant reikalavimų, galimo pasėkmės yra fasado išblukimas, fasado sutrūkinėjimas, dažų atsilupimas nuo pagrindo, blogas atsparumas atmosferos poveikiui. Būtina rinktis dažus fasadui kurie yra atsparūs šarminiam lietui, UV spinduliams, išmetamoms dujoms, pelėsiui, bakterijoms.

Oro sąlygos

Dažyti rekomenduojama tik esant ne žemesnei, nei +5°C aplinkos temperatūrai, o santykinis oro drėgnumas neturėtų viršyti 80-90 %. Dėl įvairių priežasčių dažnai nesilaikoma šių reikalavimų, dažoma prie 0°C arba net prie minusinės temperatūros. Tokiu atveju dažai sušąla dar prieš susidarant plėvelei, o orams atšilus ir užlijus pirmam lietui pabąla ir atsiranda įvairios balkšvos dėmės.

Karštu vasaros metu ir veikiant tiesioginiams saulės spinduliams, bei pučiant stipriam vėjui dažyti taip pat nerekomenduojama, todėl kad dažai džiūsta per greitai ir nespėja susidaryti reikiama išdžiūvusis dangos plėvelė. Dažai turi išdžiūti palaipsniui, ankščiau minėtoje aplinkos temperatūroje. Karštą ir vėjuotą vasaros dieną, nudažytas fasadas atrodys nepriekaištingai žvelgiant 2m ir daugiau atstumu, tačiau pažvelgę iš arčiau pamatysite atsiradusius mikro įtrūkimus kuriuose laikui bėgant kaupsis drėgmė ir purvas. Susikaupusi drėgmė ir purvas, keleto metų bėgyje sudarys nublukusio, purvino ir seno fasado efektą.

Sluoksnio storis

Dažyti reikia visada technologiškai reikalaujamu sluoksnio storiu, t.y. negalima „taupyti“ dažų, jų per daug skiesti. Dažytojo įrankai turi būti specialiai tam pritaikyti, volelis visada turi būti prisodrintas dažų. Negalima dažyti per sausu voleliu – spalva bus matyti, bet reikiamo dažų sluoksnio fasadas neįgaus. Dažų sluoksnio storis turi būti pakankamas, kad apsaugotų fasadą nuo jį veikiančio atmosferinio poveikio ir suteiktų nepriekaištingą estetinį vaizdą. Kadangi dažų sluoksnio storis fasadams negali būti tiksliai pamatuotas, reikėtų vadovautis gamintojo rekomenduojamomis dažų sąnaudomis vienam kvadratiniam metrui. Jeigu gamintojas deklaruoja, kad vidutinio grublėtumo paviršiaus fasado 100m2 nudažyti reikės 30ltr dažų, paklaida gali būti + – 15%.

Spalvos pasirinkimas

Renkantis spalvą kuria bus nudažytas paviršius, derėtų nepamiršti, kad įpatingai tamsios ateityje gali sukelti papildomų rūpesčių. Pasirenkant tamsius tonus yra pavojus, kad vasarą kaitinant saulei fasadas labai įkais, ko pasekoje gali atsirasti didesni ar mažesni įtrūkimai. Kiekvienas kokybiškų dažų fasadui gamintojas, siūlantis spalvų gamą fasadui, deklaruoja ir siūlomos spalvos šviesos atspindžio keoficientą, kuris rekomenduojamas ne mažiau 25%. Yra galimybė dažyti ir žemesnio šviesos atspindžio koeficiento dažais, tačiau norint kad tokia spalva neišbluktų ar neatsirastų įtrūkimai, reikalingi netik specialūs dažai, tačiau ir specialus dažomo pagrindo paruošimas.Nesilaikant šių reikalavimų ryškios fasado spalvos džiugins vos kelerą metų.

Visais šiais išvardintais dažymo technologijos nesilaikymo atvejais net ir patys geriausi dažai praranda savo savybes, todėl dažymo darbus atliekantys specialistai privalo žinoti šias pagrindines taisykles.

 

Scroll Up